Potrawy szkodliwe dla psa

Hejka naklejka!

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy, postanowiliśmy zrobić przegląd potraw niebezpiecznych dla psiego brzuszka. Jakie potrawy są szkodliwe dla psa?

Od kilku dni spędzamy już dużo czasu w kuchni. Zapach przygotowanych przez nas potraw unosi się w całym domu, co nie uchodzi uwadze naszego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że dania, które gotujemy niekoniecznie są dobre dla psa. W wielu ludzkich posiłkach znajdują się składniki które dla naszego pupila są śmiertelną trucizną. Psi żołądek nie jest w stanie bowiem trawić tak, jak żołądek ludzki. Przedstawiamy listę potraw, których nie powinien spożywać nasz mały przyjaciel. Co szkodzi psu?

Potrawy szkodliwe dla psa

Smażone potrawy – Absolutnie nie powinno się podawać psu dań smażonych. Może to spowodować u niego niestrawność i wzdęcia, a w najgorszym przypadku nawet rozstrój żołądka. Czym nie karmić psa?

Czekolada – Na naszym stole w okresie świąt często możemy znaleźć czekoladę w różnych postaciach. Jajka czekoladowe, ciasta, babeczki w polewach – ludzie uwielbiają czekoladę. Dla psów jest ona jednak trująca! Najgorsze są te z dużą zawartością kakao – to właśnie w jego ziarnach znajduję się teobromina (dawka śmiertelna dla psa to już ok 90-115 mg teobrominy na kg m.c.). Czekolada zawiera również kofeinę oraz teofilinę, która wywołuje u pupila wymioty i biegunkę. Zdarza się, że mogą uszkodzić również serce i układ nerwowy. Czego pies nie może jeść?

Winogrona i rodzynki – często możemy znaleźć je w świątecznych ciastach np. serniku czy makowcu. Już mała ich dawka może spowodować problemy z nerkami. Do niewydolności nerek u psa potrzeba zaledwie ok 3 g rodzynek i ok 20 g winogrona na kilogram masy ciała. Poniżej inne potrawy szkodliwe dla psa.

Wędliny i kiełbasy – W święta na stole roi się od różnego rodzaju pieczonych czy wędzonych szynek, boczków i białej kiełbasy w żurku. Trzeba jednak pamiętać zawierają one dużo soli i przypraw, które nie są potrzebne w diecie psa. Sól powoduje ciągłe pragnienie oraz częste oddawanie moczu u psa. Podczas zjedzenia większej ilości słonych potraw pojawiają się wymioty, drgawki i biegunki. Nadmiar soli często prowadzi również do śmierci. Zobacz niżej – co szkodzi psu?

Alkohol – Podczas świąt w wielu domach pojawia się również alkohol. Już jego najmniejsza ilość może poważnie zaszkodzić naszemu psu! Może wywołać u niego objawy zatrucia, takie jak wymioty, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Dlatego pilnujmy swoich kieliszków i nie zostawiajmy ich tam, gdzie łatwy dostęp ma pies. Czego pies nie może jeść?

Czego pies nie może jeść?

Wielkanocne potrawy szkodliwe dla psa. A co z jajkami?

Czym nie karmić psa? Jak wiemy Wielkanoc, to głównie jajka. Wszyscy się nimi zajadają, ale czy ta potrawa jest dobra dla psa?

Jajko to jeden z najbardziej wartościowych składników psiej diety. Zawiera łatwo przyswajalne białko, w żółtku natomiast oprócz antyoksydantów znajdziemy również witaminę A, E oraz wiele makro i mikroelementów. Tak więc jajko jest jak najbardziej odpowiednie, trzeba jednak wiedzieć w jakiej formie je podawać. Czego pies nie może jeść?

Surowe jajko – nie powinno powinno podawać się psom surowych jaj. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia salmonellą.

Nie ma natomiast zastrzeżeń jeżeli podamy naszemu pupilowi jajko dobrze ugotowane. Jednak róbmy to od czasu do czasu. Pies jedzący wysokojakościowe karmy mokre czy suche, wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach znajdzie właśnie w nich. Zaburzanie tych proporcji często może psu zaszkodzić.

Odpowiednie podawanie jajek w większych ilościach będzie idealne dla psów na diecie BARF, ale także tych, które mają problemy z sierścią (żółtko zawiera biotynę, która wspomaga budowę zdrowych komórek skóry i wzrost włosa) oraz dla szczeniąt. Co szkodzi psu?

Podzielenie się jajkiem z psem podczas Wielkanocnego śniadania nie powinno mu zaszkodzić. Jest to jednak jedyny składnik, który możemy przemycić z naszego stołu podczas świąt. Mamy nadzieję, że wzięliście sobie do serca nasz wpis i wiecie już, jakie istnieją potrawy szkodliwe dla psa.

Korzystając z okazji chcielibyśmy wraz z Dryniem życzyć Wam spokojnych, szczęśliwych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie rodziny, w tym również i swojego czworonoga. Po całym świątecznym obżarstwie zróbcie coś dobrego dla siebie i pupila – zabierzcie go na dłuuuuuugi spacer.

Olga&Drynio

Widzieliście listę naszych ulubionych, naturalnych przysmaków? Dla każdego coś dobrego, sprawdźcie TUTAJ!