Jakie są beagle?

Hejka naklejka!

Całkiem niedawno pisaliśmy o mitach na temat rasy beagle. Możecie o tym przeczytać tutaj W tekście zwróciliśmy uwagę na to, jak niesłusznie ludzie postrzegają tę rasę. Tym razem chcieliśmy wskazać kilka prawd o naszych łaciatych pupilach. Poruszymy takie aspekty, jak cechy charakteru, zachowanie w określonych sytuacjach itp.

Jakie są beagle? – Spacer bez wąchania spacerem straconym

Beagle to rasa psa, należąca przede wszystkim do grupy gończych i pokrewnych typu wyżłowatego. Bez przerwy więc tropią i poszukują różnych zapachów, często za nimi podążając. Praktycznie każdy spacer polega na śledzeniu innych psów, które wcześniej dreptały naszymi ścieżkami. Beagle często ciągną na spacerze, dlatego warto wyposażyć się w dużo cierpliwości i trenować grzeczne chodzenie na smyczy. Mimo to, wycieczki z takimi psiakami są świetną formą rekreacji dla osób w każdym wieku.

Jakie są beagle? – Przyjaźnie nastawione do ludzi i dzieci

W rodzinie żartujemy sobie, że Drynio wpuści do domu nawet złodzieja. Każdy gość w naszych progach witany jest wesołym machaniem ogona i przywitaniem w formie obwąchiwania i skakania. Beagle bardzo szybko darzą zaufaniem innych ludzi, tym bardziej, gdy ci mają w posiadaniu dobre smaczki. Na facebookowej grupie dla właścicieli beagli, często widzimy zdjęcia psiaków z noworodkami/niemowlakami. Łaciatki podchodzą do nich na początku z dużym dystansem, ale po jakimś czasie przekonują się do nowego członka rodzinki. Ostatecznie dochodzimy więc do wniosku, że beagle to niezwykle przyjazna rasa.

Jakie są beagle? – Uparte i zaczepne

Towarzyskość naszych pupili wiąże się z pewną formą zaczepek. Musimy przyznać, że beagle są bardzo niesforne i kiedy dostaną głupawki, mogą zbyt często dawać o sobie znać. My nazywamy Drynia w żartach „atencjuszem”, bo zawsze próbuje zwracać na siebie uwagę, gdy czuje, że nie poświęcamy mu odpowiednio dużo czasu.

Poza tym, beagle są słodkimi uparciuchami. Czasami, zanim dotrzemy z daną informacją do Drynia, ten kilkanaście razy powtarza jakąś czynność. Kiedy już zrozumie, że czegoś nie może, głośno wzdycha.

Jakie są beagle? – Złodzieje skarpetek

Nie wiemy, jakie zapachy dokładnie czują beagle w tej części garderoby, ale są to ich ulubione zabawki. Zapomnijcie o gryzakach, piłkach i gumowych kółkach. Nic nie daje większej satysfakcji niż zdobycie skarpetki prosto z suszarki na ubrania, a następnie uciekanie z nią po całym mieszkaniu.

Jakie są beagle? – Pilnują właścicieli

Też macie tak, że Wasze beagle nie opuszczają Was ma krok? Gdy wychodzicie do sklepu wypatrują w oknie, gdy wstajecie z kanapy i udajecie się do toalety i kuchni zawsze macie ze sobą towarzysza. Nie wiemy czy to ich ciekawska natura czy po prostu nasze łaciate aż tak nas kochają. Mimo, że podczas spacerów większość naszych pupili chodzi własnymi ścieżkami, gdy odejdą za daleko obracają się i sprawdzają czy jesteśmy blisko. To oczywiście odwzajemnienie naszej troski. Można powiedzieć, że dzięki takiemu zachowaniu wytwarza się wyjątkowa więź ze zwierzęciem. Drynia do dalszych wojaży nie jest w stanie skusić nawet inny pies. Podczas zabawy z innym psiakiem zawsze sprawdza czy jesteśmy w pobliżu.

Jakie są beagle? – Najpierw zajmują serce, a potem łóżko

Nie da się ukryć, że psy tej rasy są bardzo ładne i słodko wyglądają na zdjęciach.Beagle szybko zdobędą Wasze serca. Nasze pierwsze dni z Dryniem były niczym innym, jak podziwianiem jego zachowania podczas snu i poznawania nowego otoczenia. Z samego początku oboje postanowiliśmy, że szybko nauczymy go spać w kojcu. Po jakimś czasie psiak coraz częściej wskakiwał do łóżka i było nam na tyle wygodnie, że postanowiliśmy tak zostać. Mimo to, zdajemy sobie sprawę, że nie jest to właściwe postępowanie. Jak jednak nie dać się nabrać na takie słodkie oczka?

Jakie są beagle? – Mają świetną pamięć

Nie jesteśmy pewni, czy mają tak wszystkie rasy psów. Beagle są z pewnością bardzo pamiętliwe. Z życia Drynia potrafimy wskazać kilka przypadków, w których pierwsze postępowanie było dla niego na tyle mocnym bodźcem, że następnym razem nie dawał się już nabierać. Nasz pupil ma w pamięci większość osób, które poznał w przeszłości, przestrzenie, do których czasami zaglądamy itp. Wychodząc z bloku, praktycznie za pomocą każdej obranej trasy, ma świadomość, do którego miejsca zmierzamy. No i oczywiście sztuczki. Dzięki temu, że jest w stanie szybko i dużo zapamiętać,  potrafi wykonać wiele zadań.

Doskonała pamięć ma oczywiście swoje wady. Z ciekawszych anegdot: nasza Pani weterynarz dała mu kiedyś szczepionkę w swoim gabinecie. Po jakimś czasie wróciliśmy do przychodni na kolejne szczepienie, ale tym razem Drynio wiedział, co czeka go w środku. Tym razem zastrzyk otrzymał w holu. Żartujemy sobie, że następny raz czeka nas na dworze, tuż pod drzwiami wejściowymi.

Oczywiście większość przedstawionych kwestii dotyczy naszego psa, ale po części również jest zaczerpnięta z beaglowej grupy, która po raz kolejny była pomocna. Pamiętajmy jednak, że każdy pies, mimo, tej samej rasy, jest całkiem inny. Zachęcam do kulturalnej dyskusji, dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Łapa Drynio&Olga